Den otevřených dveří na ZŠ U Tenisu

Dne 26.11.2013 proběhl na naší škole Den otevřených dveří po celé rekonstrukci školy.Učebna fyziky opět místy téměř „praskala ve švech“, však kdo by si nechtěl nechat zapálit ruku ( hořící pěna), kouknout se, jak dokáží lekníny v naší učebně rychle kvést( kapiláry), jak se pohybuje autíčko a vznášedlo díky zákonu akce a reakce, co dělá taková divoká majoránka, postavit si svou loď, vyzkoušet naše ponorky, magnetický a elektrostatický vysavač, kolik elektrické energie se skrývá v ovoci a zelenině, elektrolýzu roztoku kuchyňské soli, využití solární energie- solární panely,hrátky s van de Graaffovým generátorem, plazmová koule a rozsvícení zářivky pomocí vlastního těla, levitující globus, refraktorový dalekohled, stavebnice tokamaku- zjednodušení tokamaku, který se buduje ve Francii v kooperaci 6 států- ČR samozřejmě je zapojena a výzkum probíhá v České akademii věd a v Ústavu výzkumu plazmatu , blesky v učebně,Elektr. obvody a měření I,U,R, transformátor,difrakční mřížky a lasery, elektrostatické kyvadlo a iontový kolotoč, atd .a co teprve kontrola čistoty rukou pomocí UV detektiva? K tomu se mohli návštěvníci seznámit s tréninky zatím našich dvou družstev ze dvou ročníků celoplanetární soutěže Mise X aneb Trénuj jako kosmonaut- natočená videa, další byly prezentace našich žáků- aneb Učíme se navzájem, fotodokumentace z našich návštěv Gymnázia ve Slaném u Prahy a Laborek, našich pokusů z fyziky a chemie a pozorování refrakčním i zrcadlových dalekohledem- Víkendy vědy, návštěva na hvězdárně v Přerově a ve Vítkovicích v historickém muzeu Vysoké pece a v Malém technickém muzeu a nesmíme zapomenout na fotky z naší účasti na přednášce planetárního geologa NASA Jamese Rice.Přišly se na naši prezentaci podívat tři ročníky našich absolventů a letos skutečně téměř v plném počtu-ostudu nám zatím opravdu nedělají ,náš bývalý pan ředitel, kolegové. .Krásná setkání a krásné odpoledne, plné zážitků, vzpomínek a doufejme i inspirace dalším ročníkům dětí pro fyziku, astronomii ,chemii a sport.Poděkování patří všem provádějícím žákům: Tomáš Blaťák, Jan Obšnajder, Kuba Kvapil,Jan Zbořil, Petr Dočkalík ,Pavel Weiser a naší výpomoci pro práci s vysokonapěťovým zdrojem el. napětí Filipovi Vláčilovi.Všichni jste si zasloužili malou odměnu. Doufám, že vám chutnala.

Bartoňová

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Pavel Vybíral. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *