Laboratorní práce ve Slané U Prahy

Dne 3.11.2012 se uskutečnila exkurze na pokusy z fyziky a chemie organizovaná paní učitelkou Bartoňovou se žáky 6.-9.ročníku naší školy a studenty gymnázia v Bruntále i s jejich paní profesorkou fyziky a panem ředitelem. Tyto pokusy připravují pro ČT a její seriál „ Zázraky přírody“ vynikající lidé a nadšenci pro vědu : Krtek, Pavel, Markéta, Milan a všichni členové „Laborek“ na gymnáziu ve Slaném u Prahy.

Celá akce byla uskutečnitelná pouze a díky projektu Materiály pro nové tisíciletí, který je koncipován jako komplexní projekt popularizace vědy a výzkumu a je zaměřen na 3 důležité úzce propojené vědeckovýzkumné oblasti- jedná se o oblast termojaderné fúze, oblast výzkumu kosmu a materiálového výzkumu .Jde o to, uvedené oblasti zábavnou formou přiblížit laické veřejnosti, ale především žákům a studentům na všech stupních vzdělávání tak, aby bylo docíleno zatraktivnění vědy a výzkumu, aby se český výzkum a vývoj udržel na mezinárodní úrovni i v budoucnosti. Projekt je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR, realizuje společnost Vítkovice- výzkum a vývoj- technické aplikace a.s., ve spolupráci s Ústavem fyziky plasmatu Akademie věd ČR , Českou kosmickou kanceláří, Asistenčním centrem a s podporou z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky tomuto programu se mohli žáci naší školy zúčastnit této akce zcela zdarma.

O co šlo? Po 4 a půl hodinové cestě, během níž jsme v Olomouci přibrali studenty a profesory z gymnázia jsme byli vřele přivítáni členy „ Laborek“ a přesunuli se do auly, kde jsme byli seznámeni se vším, co pro nás ve svém volném čase nachystali. Žáky a studenty jsem dle jejich věku rozdělila na tři skupiny: alfa- 6. A 7. ročník, beta 8.a 9. ročník a nejstarší z gymnázia jako gama. Skupinám byli přiřazeni jejich vedoucí a průvodci z řad Laborek: alfu vedla Markéta, betu Pavel a gamu Krtek. Během 5 hodin jsme byli unášeni časem a zcela zaujati jednotlivými experimenty. Účastníci dostali i bagety od fa Hamé a mohli si zakoupit kvalitní občerstvení v jejich bufetu, který, ač byla sobota, byl celý den dětem i nám k dispozici.

Co nás nejvíce zaujalo? To je velmi těžká otázka. Když si uvědomíte, co vše pro nás připravili, je těžké vybrat: velký Wimhurstův generátor- rozsvícení zářivky vlastním tělem, výboj přes mnoho dobrovolníků, pokusy s mikrovlnkou, tekutý dusík a hrátky s ním včetně rychlovýroby vynikající zmrzliny, ohnivá trubka – plameny vizualizující zvuk, rychlá krystalizace, RGB baňka, laminární proudění aneb na velikosti záleží, termokamera, 3D tiskárna a 3d skener- naprostá bomba, ohnivá pěna až ke stropu, chemická zahrádka, zapálení ohně ledem- venku na dvoře, obří prskavky a nesmíme zapomenout na největší raritu- vzdušné obří dělo .Žáci a studenti si mnohé pokusy mohli sami vyzkoušet a vyrobit model vzdušného děla- máme ve škole.

Jak slovy popsat toto nezapomenutelné setkání? Jen více lidí a jejich aktivit, které zábavnou formou rozvíjí u dětí proces poznání a zájem o přírodu a její divy a zázraky. Děkuji všem, kteří se této akce zúčastnili, všichni vás chválili za vaši aktivitu a velmi slušné chování- což i potvrdila zpráva na laborky.cz první odkaz .Už se všichni těšíme na jaro, kdy jsme pozváni na novou sérii pokusů , které absolvujeme se svolením pana ředitele Dundra z Gymnázia ve Slaném a tentokrát přes celý víkend.

Bartoňová


Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Pavel Vybíral. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *