Exkurze žáků 9. ročníku do jaderné elektrárny v Dukovanech

Zasněžený je den 13. 2. 2013 a žáci naší školy nejvyšších ročníků vyráží v rámci výuky fyziky na exkurzi do jaderné elektrárny v Dukovanech s paní učitelkou Bartoňovou a Žemlovou. Cesta ubíhala dobře a než jsme se nadáli, byli jsme před branami vysoce zabezpečeného objektu jaderné elektrárny. Petr Suja si navlékl koupací čepici s plaveckými brýlemi- do bazénu pod chladící věží , Patriku Jopkovi vzali „ kamarádi“ zase opalovací krém jako prevenci před případným ozářením ( reakce na jeho písemnou práci z oblasti jaderné energie) a takto vyzbrojeni jsme vyrazili do informačního centra v elektrárně. Zde nás mile přivítali a pozvali do přednáškového a promítacího sálu, kde nás seznámili s historií této jaderné elektrárny. Po skončení tohoto programu jsme se rozdělili na 3 skupinky, které se svým průvodcem procházeli jednotlivými odděleními a dostávalo se jim velmi zajímavých informací. Co asi žáky nejvíce překvapilo? Téměř každodenní kontrola z kontrolního úřadu, že elektrárna školí mezinárodní kontrolory jaderných elektráren, každý pracovník elektrárny musí co dva roky úspěšně zvládnout psychotesty, jak si váží zaměstnanců- žen, kterých mají málo, že se každoročně nevyměňuje jedna třetina z celkového množství paliva v jaderném reaktoru, ale postupně přikročili k výměně jedné pětiny, kolik času zabere tato výměna, každá další odstávka reaktoru- minuta přijde elektrárnu na 11000 Kč a to i například vinou kontrolora, kterému upadla prupiska do prostoru reaktoru, nebo sklíčko z brýlí zase do vody v reaktoru a jak se muselo přijít na to , jak tomuto zamezit. Dále žáci mohli vstoupit do modelu jaderného reaktoru, pořádně prostudovat model elektrárny za 1000000 Kč, získávat odpovědi na mnohé své otázky vyfotit se s vysoce nehořlavými obleky hasičů z elektrárny, atd.

Na zpáteční cestě jsme se zastavili do centra Brna na oběd a zase nasednout do autobusu a už se hlásí odjezd zpět domů, kam jsme dorazili něco po půl šesté. Exkurze byla super, „horší“ je, že žáci hodlají navštívit Temelín a nejraději by v rámci nějakého projektu objeli a zdokumentovali všechny elektrárny v ČR, což už opravdu nemůžeme ani při nejlepší vůli stihnout.

Bartoňová

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Pavel Vybíral. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *